Gebelikte Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Bebek bekleyen bir anne adayı ,bebeğinin gelişimi için sağlıklı bir şekilde beslenmeli, yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir. Özellikle fetüs için su ihtiyacı bebeğin daha sağlıklı olmasına ve gelişiminin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasına katkıda bulunur. Su bebeğin oksijenidir. Onun yeterli bir şekilde kesede olmaması demek risk demektir. Bebek zekâ geriliği yaşayabilir, doğum esnasında istenmeyen kalıcı rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeğin anne karnında iken gelişimini en iyi sağlayan temel kaynağımız sudur. Su mümkün oldukça çok alınmalı ve bu oksijen bebeğe en iyi şekilde sağlanmalıdır.
Suyun miktarı günde en az 1.5 litre ayarında olmalıdır. Bir litre su da beş bardak ölçüsünde su bulunur. Bu amaçla anne adayının gün içinde tüketmesi gereken su miktarı 10 ve 15 bardak arasıdır.

Suyun iyi bir şekilde alınması ve zamanlamanın yerinde olması bebeğin daha iyi kesede yaşam savaşı vereceğini vurgular. Sağlıklı beslenmek için temel kaynağımız su dedik. Bununla beraber süt ve süt ürünleri kemik gelişimi için son derece önemlidir. Zekâ gelişimi için ise balık ve omega3 bulunan meyve ve sebzeler bolca tüketilmeli suyun az olduğu zamanlarda meyvelerden gelen doğal vitaminli sular mutlaka alınmalıdır. Kısacası suyun olduğu her yerde hayat bulunmaktadır. Gebelikte su içmenin oldukça faydaları bulunmaktadır bunlar:

Bebek gelişimini en iyi şekilde tamamlar. Su haznesinin yeterli olması demek bebeğin daha sağlıklı gelişmesi demektir. Suda bulunan vitaminler bebeğin zekâ gelişimine, kemik ve fizik gelişimine yardımcı olur. Bebeğin oksijeni anne karnında biriken sudur. Bu kesede ki su ile bebek yaşama sarılır ve sağlıklı bir şekilde her gün bir adım büyümeye devam eder. Eğer su ile alakanız yok ise sulu gıdalar, sıcak ana yemekler, çorbalar ve doğal meyve sularını mümkün oldukça fazla tüketiniz. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Özellikle anne adayı için doğum daha kolay olur. Sağlıklı doğum yapmak istiyorsanız sağlıklı beslenmekten taviz vermeyin. Sağlıklı sporlar ve güçlü besinler alarak bebeğin zinde olmasını sağlayınız. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
ahaber.com
mynet.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir